Державний борг сягнув 64% ВВП

У вересні державний борг України зріс ще на 6.9% за рахунок позик від МВФ та Світового банку, а також продовження рекапіталізації НАК «Нафтогаз України». Це досить неприємна ситуація, але не смертельна.

У вересні державний борг зріс на 6.9% ($4.8 млрд.) і досяг $74.3 млрд., що становить тепер більше 50 тис. грн. на одного працездатного. Більше того, наш борг вже сягнув 64% ВВП.

Позика від МВФ ($1.4 млрд.), позика від Світового банку ($0.5 млн.), а також продовження рекапіталізації НАК «Нафтогаз України» (25.9 млрд. грн.) стали основними причинами такого зростання у вересні.

У найближчі місяці темпи росту державного боргу будуть уповільнюватись. Зокрема, у жовтні ми повернули $1.6 млрд. по боргам НАК «Нафтогаз України». Рекапіталізація НАК «Нафтогаз України» у цьому році вже більше не буде. А ситуація з новими запозиченнями залишається непевною. Наприклад, МВФ говорить, що може не встигнути видати нам наступний транш ($2.8 млрд.). Тому ми очікуємо, що державний борг залишиться біля позначки 65% ВВП у поточному році.

Фактично, ситуація з нашим боргом, який вище критичної позначки у 60%, досить неприємна, але не смертельна. За великим рахунком, у валюті наш борг з початку року не змінився (див. графік), і зріс по відношенню до ВВП тільки через девальвацію. Якби у нас не було підтримки міжнародних організацій, то ми б вже були банкрутами. Але співпраця з МВФ продовжується і поки наші урядовці так чи інакше дотримуються своїх зобов’язань перед МВФ ми будемо справлятись зі своїми боргами. Поки ми товаришуємо з МВФ – дефолт нам не загрожує.

Цікаво, що у гривневому виразі державний борг зростав повільніше (всього на 1.7%). Причиною цього стала переоцінка боргу на більш «приємний» обмінний курс. Якщо у серпні середній курс, по якому рахувався борг був 13.6 UAH/USD, то у вересні вже вважали, що обмінний курс 12.95 UAH/USD.

Дмитро Боярчук