16% українців залишаються за межами України через війну

Ми є свідками та учасниками найбільш масового переміщення осіб у світі на сьогодні.

Станом на 16 серпня 6,658 млн українців перебувають у Європі (станом на 1 лютого 2022 року за даними Державної служби статистики населення України складало 41,1 млн осіб). При цьому трохи більш ніж половина (3, 84 млн) біженців з України, зареєстровані для тимчасового захисту або аналогічних національних схем захисту в Європі. Відповідно, вони отримують різноманітну допомогу в тих країнах, де перебувають. Всього ж з 24 лютого 11,2 млн українців (або кожен четвертий українець) перетинали кордон України. Трохи менше половини з них (4,8 млн осіб) вже повернулась до України. Однак в ООН зазначають, що повернення в Україну можуть мати маятниковий характер і не обов’язково вказувати на стійке повернення, оскільки ситуація в Україні залишається дуже нестабільною та непередбачуваною.

Це найсвіжіші дані, оприлюднені УВКБ ООН, Агентством ООН у справах біженців. Ці дані регулярно оновлюються на основі офіційних даних, наданих держорганами інших країн. У порталі наразі представлено приблизну кількість осіб-біженців, зареєстрованих у 44 країнах Європи, а також оновлення про перетин кордону з України з 24 лютого, рух назад в Україну, а також реєстрацію тимчасового захисту в Європі.

Серед країни Західної та Центральної Європи найбільше Українців зараз перебувають в Польщі (1.27 млн осіб), Німеччині (0,97 млн), Чехії (0, 41 млн), Італія (160 тис.), Туреччина (145 тис.), Іспанія (133 тис.) та Велика Британія (111 тис. осіб).

Найбільше осіб, згідно з даними ООН, перебувають на території росії – 2,2 млн осіб. При цьому в ООН зазначають, що цифри по росії є оціночними. Так, УВКБ ООН не дають даних про те, скільки біженців з України попросили до РФ тимчасового притулку і скільки біженців потім повторно перетнули кордон, щоб повернутися до України. Більша частина українців, які перебувають в росії, пройшла так звані «фільтраційні» табори та була насильно депортована на територію росії. За офіційними українськими даними, станом на червень росія депортувала 1,2 млн українців, з яких 240 тис. – діти. Цілком можливо, деякі громадяни знайшли змогу залишити території росії та виїхати до інших країни.

Згідно з опитуванням (https://bit.ly/3Kf7QSk), проведеним УВКБ ООН (опитування не включало росію), понад 86% переміщених осіб складають жінки. При цьому половина з них мають вищу освіту та до переміщення працювали переважно у сфері освіти, торгівлі та охорони здоров’я.

Хоча в ООН застерігають не екстраполювати дані цього опитування на всіх біженців з України, картина досить промовиста. Якщо біженці не повернуться до України (а чимала частина таки осяде в Європі), то Україну буде чекати серйозна демографічна, соціальна та пенсійна кризи. Важливо, щоб частка охочих залишитись в Європі була якомога нижчою. Відтак створення умов для повернення українців до України має бути одним з ключових завдань для державної політики в найближчій перспективі. Справді, поки продовжуються активні бойові дії та здійснюється обстріл ракетами практично всіх областей України, не вартує очікувати масового повернення українців, проте відразу після закінчення війни Україна має бути готова прийняти своїх громадян.

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.