В жовтні грантів для України не було, але допомога триває

В жовтні гранти (тобто безповоротна допомога) від закордонних партнерів не надійшли.

За останні пів року ми вже звикли їх бачити як вагоме джерело доходів бюджету, видатки якого подвоїлись. Так, у липні «грантові» доходи становили 80 млрд грн, в серпні – майже 110, а у вересні – майже 73 млрд грн.

☝️ Насправді гранти – це лише одна з видів підтримок, що надається Україні в цьому році. Окрім цього Україна вже домовилась про відстрочку виплат з обслуговування частини державного боргу. Також Україна отримує позики на пільгових умовах. І от, згідно з даними Бюджетного комітету, приріст обсягу зовнішніх позик в жовтні становив 135 млрд грн. Таким чином обсяг зовнішньої підтримки був вищим лише в серпні цього року (172,2 млрд грн). За словами міністра фінансів Сергія Марченка, Україна розраховує до кінця цього року отримати $4,8 млрд в листопаді та $3 млрд в грудні.

❗ Наразі для України не так важливий вибір позика чи грант. Важливо вчасне надходження коштів. Позику навіть можна розглядати як знак довіри. Оскільки надаючи позику, кредитор вважає, що вона буде повернута. Крім того, умови на яких Україна отримує позики пільгові. Так, наприклад, Італія у червні надала Україні безвідсотковий кредит на €200 млн. Програма макрофінансової допомоги від ЄС, затверджена в червні складається з 25-річних позик із 10-річним пільговим періодом, впродовж якого виплата відсотків за кредитами буде покриватися коштом бюджету ЄС. Натомість узгодження кредиту займає набагато менше часу, що дуже важливо для України в ці часи. Як ми пам’ятаємо через саме такі формальності Україна таки не встигає цього року отримати €3 млрд гранту від ЄС.

😊 Для тих хто жалівся на те, що «гранти скінчились» є гарна новина. Міністерство фінансів інформує, що 18 листопада Кабмін прийняв рішення про залучення гранту на бюджетну підтримку від Цільового фонду багатьох донорів у розмірі $4,5 млрд як третього додаткового фінансування для Проекту «Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні» і яка вже має надходити найближчими днями. Ці кошти були необхідними оскільки раніше уряд сподівався в листопаді та грудні отримати всього $1 млрд.

Раніше було заявлено про щомісячну потребу в $5 млрд. В грудні ж потреби сезонно збільшуються, а січень потребує додаткових ресурсів через сезонне просідання доходів навіть у звичайні неускладнені часи.

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.