В липні доходи держбюджету вибухнули
Після довгого періоду доходи державного бюджету нарешті показали позитивні темпи росту.
Згідно з попередньою інформацією, в липні 2022 року до загального фонду державного бюджету було отримано 169,6 млрд грн це помітно більше ніж у попередні місяці та у 2,2 раза більше ніж рік тому.
Допомогти наповнити державну скарбницю в першу чергу трансферти з інших країн. Цього місяця вони становили 80 млрд грн. Це становить трохи менше половини доходів загального фонду. Хоча без міждержавних трансфертів Україні під час війни не впоратись, однак і без нього темпи росту доходів були позитивними: доходи липня 2022 виявилися більшими ніж в липні рік тому на 18% (+5 млрд грн).
Цього місяця допоміг граничний строк сплати податків для тих, хто мав можливість сплачувати податки вчасно, але не робив це через послаблення вимог, все ще відчувався вплив того що мобілізовані певний час отримували та сплачували ПДФО не тільки з грошового утримання, але й із заробітної плати. Так податку на прибуток надійшло 4,8 млрд грн, або ж на 2,8 млрд грн більше ніж рік тому. Доходи від ПДФО зросли в порівнянні з минулим роком на 13% або ж на 1,6 млрд грн.
Мав місце та ефект інфляції/девальвації, підвищення офіційного курсу валют (визначає ставки та розмір бази оподаткування деяких податків), скорочення відшкодування ПДВ. Падіння доходів також зменшила скасовування пільг. Так, внутрішній ПДВ збільшився в 1,5 раза або ж на 11,4 млрд грн, в той час, як відшкодування було символічним та становило 0,6 млрд грн (11,1 млрд грн рік тому). Падіння доходів від імпортного ПДВ цього місяця становило 34% або ж 10,3 млрд грн. Акцизні податки були зібрані майже на рівні минулого року і становили 7,8 млрд грн.
Видатки державного бюджету були всього на 8% більшими ніж доходи. Отож в липні маємо рекордно малий за місяці війни дефіцит в 4,8 млрд грн. Щоправда, не треба забувати, що такі показники виконання бюджету – це насамперед завдяки міжнародним трансфертам. Перевага цього виду міжнародної допомоги в тому, що на відміну від кредитів її повертати не треба. Мінус втому, що таке джерело не можна вважати стійким, що буде важливо під час відновлення.
Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.
Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.