В червні державний та гарантований борг зростав швидше

В червні 2022 року державний та гарантований борг збільшився в гривневому еквіваленті на 115,76 млрд грн до 3083,22 млрд грн і в доларовому еквіваленті — на $3,96 млрд до $105,39 млрд.

Оскільки курс обміну валют залишався фіксованим, то темпи зростання боргу як в гривневому, так і в доларовому еквіваленті були однакові й становили 3,9%.

Найбільшими темпами зростав внутрішній державний борг (+7% до 1226,91 млрд грн). В червні уряд продав на аукціонах ОВДП номінованих у гривні на суму 113,8 млрд грн, 297,15 млн – номінованих у доларах і ще 54,59 млн – номінованих в євро. З них насправді НБУ надрукував 105 млрд грн – вдвічі більше ніж в попередні місяці. Військові облігації для Нацбанку мають особливі характеристики: термін обігу – вже 30 років (в той час, як для інших агентів економіки це короткострокові цінні папери). Водночас уряд погасив внутрішні зобов’язання на суму 43,6 млрд грн. В червні державний зовнішній борг збільшився на 3% або ж на $1,56 млрд.

За червень уряд залучив до бюджету 60 млрд грн із зовнішніх джерел 4,7 млрд грн (€149,3 млн) позики Кредитної установи для відбудови (KfW) (Проект «Надзвичайна економічна програма для України»), 22,8 млрд грн (585,8 млн канадських доларів) позики Уряду Канади; 14 млрд грн (65 млрд японських єн) позики від Японського агентства міжнародного співробітництва (Кредит на політику розвитку у сфері надзвичайного економічного відновлення), 0,6 млрд грн ($20 млн) позики МБРР у рамках проекту «Удосконалення вищої освіти в Україні заради результатів», 0,7 млрд грн (€22,2 млн) позики Міжнародної асоціації розвитку (Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого держуправління в Україні), та позики МБРР на модернізацію соцпідтримки, охорону здоров’я, стале державне управління.

Водночас гарантований державою борг дещо скоротився (-3%) до $10,7 млрд. Одна з найбільших позицій – скорочення боргу гарантованого Укравтодору. З іншого боку Мінфін повідомляє, що в червні поточного року укладено 1368 кредитних договорів на суму 2,285 млрд грн із часткою зобов’язань за основним боргом, гарантованих державою, в обсязі 1,234 млрд гривень.

Можемо зазначити, що зростання зовнішнього боргу в гривневому еквіваленті було б більшим якби вона була розрахована не за фіксованим курсом НБУ. Тоді гривневий еквівалент боргу збільшився б більш ніж на 11%, а гривневий еквівалент державного та гарантованого державою боргу перевищив би 3,3 трильйона гривні. Таким чином Україна винна була б вже близько 70% ВВП виробленого з червня 2021 по червень 2022. Нагадаємо на кінець 2021 року рівень державного та гарантованого боргу відносно ВВП становив 49%.

Надалі борг зростатиме і до кінця року може зрівнятися із річним ВВП. В серпні Україною отримано 1 млрд євро макрофінансової допомоги від ЄС і планується ще $5 млрд, а у вересні – $4,7 млрд. Жовтень і подальші місяці залежать від результату перемовин з партнерами та МВФ. Зараз йдуть перемовини про отримання ще близько 14 млрд доларів. Тобто всього йдеться про отримання $27 млрд до кінця року. Крім того, Україна реструктурувала платежів на суму $6 млрд.

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.