Уряд прозвітував про відшкодування ПДВ

Уряд прозвітував про відшкодування ПДВ на 56.6 млрд грн з заявлених на 79.8 млрд грн станом на 12 жовтня 2022 року.

Всього узгоджено до відшкодування 58.4 млрд грн. Ще 1.8 млрд грн знаходяться на виконанні в казначействі.

Ще наприкінці вересня Гетманцев повідомляв, що на виконанні у Держказначействі знаходились належним чином оформлені податкові реєстри на суму в 6.7 млрд грн.

Казначейство їх виконувало за особливою процедурою, яка полягала в тому, що видатки на оборону та безпеку мали пріоритет над іншими видатками. Тому й виникла затримка в декілька тижнів з відшкодування ПДВ.

На затримку з відшкодуванням ПДВ зокрема скаржились аграрії. Станом на кінець вересня низка підприємств не отримала відшкодування ПДВ за лютий 2022 року, а дехто – навіть за січень 2022 року, повідомляли в Українському клубі аграрного бізнесу. 95% відшкодування ПДВ відправили на детальну перевірку, а 5% підтверджено камерально (формально). Раніше було навпаки – 95% перевіряли формально, і лише до 5% виїжджали на перевірку.

Аграрії скаржились, що не отримували відшкодування навіть після завершення перевірок. Сподіваємось, що після вчорашнього звіту уряду про відшкодування ситуація змінилась.

Нагадаємо, затримки з відшкодуванням ПДВ регулярно мали місце і в довоєнний період. За допомогою затримок уряд міг коригувати помісячний баланс між видатками та доходами до Державного бюджету. Одночасно Уряд постійно наголошував на активній боротьбі зі «скрутками» та іншими махінаціями з відшкодуванням ПДВ.

Боротьба зі схемами продовжилась і в умовах війни. Зокрема на початку жовтня БЕБ прозвітувало про те, що спеціалісти бюро проаналізували заявки понад 4500 підприємств на відшкодування 21 млрд грн податку на додану вартість. За результатами заявки на відшкодування ПДВ 225 підприємств на суму 3.3 млрд викликали сумнів. В результаті БЕБ прозвітувало про запобігання незаконного відшкодування ПДВ із бюджету на суму 1,3 мільярда гривень. Що сталось з ще 2 млрд грн, які викликали сумніви, наразі невідомо.

Способи боротьби махінаціями при відшкодуванні ПДВ досить часто викликають незадоволення в підприємців, які скаржаться на перевірки та затримки у відшкодуванні. Зокрема податківці повернулись до практики перевірки наявності у платників залишків товарів, щодо яких було заявлено в деклараціях податковий кредит і відшкодування з ПДВ.

Для цього вони вимагають від платників проведення «живої» інвентаризації ТМЦ під час перевірок, які стосуються відшкодування ПДВ.
Нагадаємо, що затримки з відшкодування ПДВ вимивають обігові кошти в експортерів, що негативно відображається на їх роботі та призводять до скорочення надходжень до бюджету в майбутньому.

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.