60 млрд грн потрібно на відновлення пошкоджених росією шкіл

Кожна 14-та школа в Україні знищена або пошкоджена через російську агресію.

З 24 лютого росіяни повністю зруйнували 161 освітній заклад, а 1611 – зазнали значних пошкоджень (дані міністра освіти С. Шкарлета). При цьому левова частка з цих закладів – школи (понад тисячу). Всього ж в Україні перед початком повномасштабної війни працювала 13 991 школа (дані на початок навчального року 2021-2022). Також слід враховувати, що сотні шкіл опинились в окупації, а загальна кількість зруйнованих шкіл має тенденцію до зростання.

Фактично можемо говорити про освітній геноцид росії проти України, адже руйнування шкіл, вимушене залишення домівок мільйонів школярів і десятків тисяч вчителів, вкрай негативно позначилось на освітньому процесі і якості освіти в цілому.

В перші 20 днів війни викладання було призупинене практично у всіх школах України. У половині областей воно відновилось з 14 березня. В решті областей ситуація виявилась складнішою, але з часом вдалось відновити освітній процес, здебільшого в дистанційній формі. Українські школярі та вчителі вже звикли до дистанційного формату освіти й мають відповідний досвід через регулярні карантинні заходи протягом останніх двох років, тому налагодити викладання в школах вдалось відносно легко і школярі якось закінчать навчальний рік.

А от 1 вересня 2022 року стане серйозним випробуванням для української школи. Згідно з останніми повідомленнями міністра освіти, відновити офлайн навчання зможуть тільки ті школи, які мають бомбосховища. Залишається під питанням, чи вдасться відновити та підготувати до навчального року пошкоджені школи.

За розрахунками Мінрегіонбуду, вартість створення одного навчального місця в школі в січні 2018 року становила 100 тис. грн. Школа в середньому розрахована на тисячу учнів, відтак її будівництво коштує від 100 млн грн. Це якщо з нуля.

Враховуючи, що більшість з пошкоджених шкіл зруйновано частково, то можемо грубо припустити, що відновлення коштуватиме приблизно половину вартості – 50 млн грн. Таким чином на відновлення пошкоджених тисячі шкіл потрібно орієнтовно 50-60 млрд грн.

Сума серйозна, однак португальці заявили, що готові допомогти з відбудовою шкіл. Прем’єр-міністр Португалії Антоніу Кошта повідомив про готовність виділити 250 млн євро на відновлення українських шкіл і дитячих садків.

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.