За 8 місяців 2022 року український експорт впав на 31%
За 8 місяців 2022 року український експорт впав майже на 31% (у порівняння з 8 міс 2022 року) та склав $28.97 млрд.
Дані про експорт опубліковані на дашборді, який був нещодавно запущений Офісом з розвитку підприємництва та експорту і Дія Бізнес.
Якщо проаналізувати помісячну динаміку, то найбільше падіння було в квітні та березні (51 та 50% відповідно). В травні почалось поступове призупинення темпів падіння. Надалі певне покращення динаміки було підтримане розблокуванням українських портів. За 9 місяців 2022 року, Україна експортувала товарів на суму $33 млрд, що на 31,5% менше, ніж в 2021 року. При цьому експорт за вересень сягнув $4.1 млрд і став найкращим результатом з лютого 2020 року. Втім, деталізованої інформації за вересень поки немає, тому ми проаналізували дані за 8 місяців 2022 року.
В товарній структурі українського експорту лідируюче положення займають зернові культури ($5.2 млрд). Далі слідують чорні метали ($3.7 млрд), жири та олії ($3.7 млрд), руда ($2.6 млрд), електричні машини та обладнання ($1.9 млрд).
Найбільше падіння експорту у вартісному виразі спостерігається в металургії (54%) та хімічній продукції (51%). Швидше за все ця негативна тенденція посилиться до кінця цього року. Експорт аграрної продукції також скорочувався, проте не такими темпами (за рахунок деблокади портів). Відтак змінилась загальна товарна структура експорту – зросла частка аграрної та харчової продукції (з 36 до 46% у вартісному вимірі), так скоротилась частка металургії (з 24 до 16%). А по деяким видам готової харчової продукції в окремих місяцях цього року маємо навіть зростання експорту.
Зміни також відбулись і в географічній структурі експорту. Якщо брати до уваги країни-партнери, то лідерство займає Польща – на неї припадає понад 15% українського експорту. Далі слідують Румунія (7.5%), Туреччина(6.4%), Китай(5.7) та Угорщина(5.2%). Маємо зміну лідера – в минулому році за цей період найбільше української продукції імпортував Китай. Позиція росії з місця в топ-5 в минулому році скотилась до 18-го в 2022. Оскільки маємо повну заборону експорту до росії, до кінця року її місце скочуватиметься ще нижче якщо розглянути ситуацію в розрізі регіонів, то бачимо значне посилення долі країн ЄС. За рахунок скорочення часток всіх інших регіонів світу на користь країн ЄС частка останніх сягнула 62% ($17.8 млрд). При цьому експорт до країн ЄС у вартісному виразі зріс майже на 9% або майже на $1.5 млрд.
Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.
Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.