Влада пообіцяла скоротити кількість міністерств: чи підвищить це ефективність?

Колись кілька тисяч років тому потреби уряду були простішими і достатньо було назначити візіря, міністрів Верхнього та Нижнього Єгипту ну ще додати міністра продовольства.

Звичайно зараз потреби уряду, а відповідно і його структура набагато складніші. І ми вирішили подивитися як виглядає Україна в міжнародному порівнянні за кількістю міністерств. Скажімо одразу Україна за кількістю міністерств – не аутлаєр. А от показники ефективності уряду «пасуть задніх».

Міжнародний досвід вказує, що скоротити кількість міністерств – це далеко не панацея і їх кількість залежить також від інших факторів. З деякими факторами, такими як федеративний устрій, нічого не поробиш. Наприклад Великобританія в топ позиціях рейтингів ефективності уряду. Але кількість міністерств в неї дещо більша за середню. Інші ж вказують на те, що кількість міністерств – це далеко не все що потрібно зробити для забезпечення ефективної роботи уряду. В Данії кількість міністерств – 19, а показник ефективності уряду один з найвищих (2). В Угорщині ж кількість міністерств рекордно мала (?, проте показники ефективності уряду одні з найнижчих в ЄС (0,5).

Звичайно ж скорочення кількості міністерств може мати позитивний ефект за умов якщо таке скорочення супроводжується функціональним аналізом і скорочуються справді несумісні з ринковою економікою функції уряду, а нова структура буде сприяти створенню єдиного інформаційного простору для прийняття рішень. Крім того, треба мати на увазі, що скорочення можуть в короткостроковому періоді мати навіть негативні ефекти через адаптацію до перерозподілу обов’язків.

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.