В червні доходи зведеного бюджету продовжили скорочуватись

В червні попри обсяги міжнародних грантів, що зростали, доходи зведеного бюджету продовжили скорочуватись.

В червні 2022 року зведений бюджет отримав 138,8 млрд грн доходів, що становить 97% доходів червня 2021. Падіння було б значно помітнішим або не міжнародні трансферти, які цього місяця становили 38 млрд грн або ж 27% всіх доходів. Більшим в порівнянні з аналогічним періодом минулого року залишалося ПДФО.

Все ще продовжується порядок сплати ПДФО як із грошового утримання, так і з зарплати мобілізованих. Крім того відшкодування ПДВ в червні 2022 становило 9,5 млрд грн проти 12 млрд грн в 2021. Всі інші бюджетоутворювальні податки показали негативну динаміку відображаючи тенденції міжнародної торгівлі та економічної ситуації загалом.

Стримуючим була також і фіксація офіційного курсу обміну валют (який визначає і вартість імпорту і ставки акцизів), переплати податків у минулих періодах, не повною мірою проявився ефект скасовування податкових пільг. Так, ПДВ із внутрішніх товарів скоротився на 7% до 21,3 млрд грн, імпортний – на 59% до 11,9 млрд грн. Рентна плата впала на чверть до 3 млрд грн, Імпортний акциз – на 79% до 1,5 млрд грн. Динаміка податку на прибуток підприємств цього місяця не показова, однак можна зазначити що відповідні доходи були на 34% менше ніж рік тому і становили 3,5 млрд грн.
Видатки зведеного бюджету дещо зменшили свої темпи росту, однак, були на 80% більшими ніж рік тому. Найбільше в абсолютному розмірі зросли видатки на оборону (+88,9 млрд грн або ж 11 рази до 97,7 млрд грн), правопорядок (+30,3 млрд грн або ж в 3,2 раза до 44,2 млрд грн), та соціальний захист (+ 18,8 млрд грн або ж +69% до 46 млрд грн).

? Оскільки видатки у 2 рази більші ніж доходи бюджету, то дефіцит цього місяця становив 133,9 млрд грн (за офіційним курсом $4,6 млрд). Зовнішні запозичення за вирахуванням зовнішніх погашень склали 59,7 млрд грн. З внутрішніх джерел для фінансування дефіциту бюджету було залучено 124,1 млрд грн, погашено 44,1 млрд грн. На жаль із внутрішніх джерел левова частка – то верстат НБУ, який забезпечив 105 млрд грн.

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.