Українці погано знаються на податках, але вважають їх надмірними і несправедливими, – опитування

Про це свідчать дані опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології на замовлення просвітницького проекту “Ціна держави”.

В українському суспільстві немає одностайної згоди у питанні що таке податки. 29,9% громадян вважають податки внеском у спільну справу, така сама частка (29,2%) опитаних вважає податки певним “відкупом”, який треба віддати державі, щоб мати право користуватися рештою зароблених грошей. 20,2% опитаних вважають податки грабунком. Думку про існування “державних послуг” і податків, які є платою за ці послуги, поділяє 12,9% опитаних. Можна зробити висновок, що більше громадян погано ставляться до податків, ототожнюючи їх з грабунком чи відкупом (20,2% і 29,2%), ніж добре, вбачаючи в них організацію державою суспільно важливих справ і надання послуг (29,9% і 12,9%).

Результати опитування також дозволяють зробити висновок про те, що громадяни України необізнані з напрямками витрат їхніх податків. Понад третина опитаних (36,5%) не змогла відповісти на питання “на що витрачається найбільша частка сплачених вами податків”. Серед тих, хто відповів, найчастіше називали “оборону й утримання війська” (18%) та “виплату зовнішніх боргів країни” (16,4%). Насправді ж, за даними проекту “Ціна держави”, найбільшою статтею витрат зведеного бюджету є освіта (яку назвали лише 0,4% опитаних), а загалом найбільшим напрямком витрат податків є виплата пенсій (її зазначили лише 9,9%)

Тезу про низьку податкову обізнаність також підтверджують оцінки частки доходу, яку опитані віддають державі у вигляді податків. 15,5% опитаних відповіли, що не сплачують жодних податків. Серед тих, хто так вважає, значна частка пенсіонерів та безробітних. Вони справді не сплачують податок на доходи і єдиний соціальний внесок, але сплачують 20% ПДВ з більшості покупок, а також акцизні податки і мито з окремих покупок. Загалом же, за даними проекту “Ціна держави”, офіційно працевлаштований працівник віддає державі близько 50% свого доходу – лише 6,1% опитаних правильно відповіли на це питання.

Натомість, більшість опитаних (51,8%) вважає, що справедливий рівень оподаткування становить близько 10% доходу. Ще 17,4% готові віддавати близько 25% доходу на утримання держави, а 6,1% готові обходитися без допомоги держави. Лише 1% опитаних готовий платити податки на нинішньому рівні, віддаючи 50% доходів.

Опитування проводилося КМІС в форматі омнібусу. Польовий етап проходив 8-18 лютого 2020 року. Вибірка репрезентативна, стратифікована за регіонами та міським і сільським населенням, чотириступенева випадкова для дорослого населення 18+, що постійно проживає на території України, не проходить військову службу, не перебуває в медичних закладах і в’язницях. Метод добору респондентів – модифікована маршрутна вибірка. У Луганській та Донецькій областях опитування здійснювалось лише на підконтрольних Україні територіях. В Криму опитування не проводилося. Об’єм вибірки склав 2038 респондентів у 110 населених пунктах, опитування здійснювалось методом інтерв’ю (F2F). Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн-ефекту 1,5) не перевищує 3,3% для показників, близьких до 50%, і не менша за 0,7% для показників, близьких до 1 або 99%.
Дослідження проведено в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Думки та позиції викладені у дослідженні є позицією авторів та не обов’язково відображають позицію Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду «Відродження» та Ініціативи відкритого суспільства для Європи (OSIFE).