Україна готова до опалювального сезону на 90%
Станом на 12 жовтня Україна була готова до опалювального сезону на понад 90%.
Уряд накопичив майже 14 млрд кубів газу і 2,2 млн тонн вугілля. Водночас за повідомленням радника міністра з питань енергетики Олександр Харченко після обстрілів протягом 10-19 жовтня майже 40% енергетичної інфраструктури України було серйозно пошкоджено. Наразі влада намагається полагодити зруйновану інфраструктуру, закликає населення до економії електроенергії та вимушена застосовувати планові відключення з метою зменшення навантаження на українську енергосистему.
Раніше ми повідомляли, що наприкінці літа Уряд розраховував накопичити 19 млрд кубів газу, проте така потреба оцінювалась завищеною з огляду на скорочення споживання газу комерційними споживачами. В результаті Кабінет міністрів скоротив плани з накопичення газу в підземних сховищах з 19 до 14,5-15 млрд кубометрів газу.
Втім, враховуючи останні обстріли критичної інфраструктури, ситуація змінюється дуже динамічно. Наразі, особлива складна ситуація у великих містах та обласних центрах, критична інфраструктура яких зазнала масованих обстрілів з боку Росії.
Станом на 22 вересня внаслідок збройної агресії Росії на території України загалом уражено 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання, а саме: 335 котельні (332 пошкоджено та 13 зруйновано), 11 ТЕЦ (7 пошкоджено і 4 зруйновано) та 3 ТЕС. Тоді загальна готовність об’єктів житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу до опалювального сезону 2022/2023 років становила 88%.
Масований ракетний обстріл, що стався 10 жовтня, за офіційними даними пошкодив 11 «важливих інфраструктурних об’єктів». Беручи до уваги знеструмлення сотень населених пунктів, повідомлення військово-цивільних адміністрацій та регіональних ЗМІ, більшість цих об’єктів належали до енергетичної інфраструктури. Схожа ситуація трапилась 17 -20 жовтня.
Ще влітку уряд підготував план зменшення споживання енергоресурсів в Україні. Серед таких заходів – переведення теплогенеруючих підприємств на альтернативні види енергії, побутова термомодернізація та реалізація програм Фонду енергоефективності. Готовність до опалювального сезону має специфіку в залежності від конкретного регіону та міста чи ОТГ.
Ситуація в прифронтових регіонах в цілому є складнішою ніж в регіонах, які знаходяться трохи далі від бойових дій.
В громадах ситуація різниться. Ще з початку літа органи місцевого самоврядування багатьох громад розпочали підготовку до зими 2022-2023 року. Акцент був зроблений на закупівлю індивідуальних засобів для опалення приватних будинків (твердопаливних котлів, буржуйок, електрообігрівачів та дров), а також створення пунктів обігріву на критичні випадки. Територіальні громади створюють пункти обігріву на базі шкіл, дитсадків, будинків культури.
Наприкінці вересня уряд виділив областям 562 млн грн субвенції на закупівлю дров. Цих грошей мало вистачити для закупівлі 400 тисяч кубометрів деревини для мешканців прифронтових територій. Загалом протягом опалювального сезону держава збирається реалізувати понад 5 млн кубометрів дров (це на 2 млн кубометрів більше ніж була потреба минулого зимового сезону). Щоб спростити та зробити зручною для українців купівлю дров уряд створив державний інтернет-магазин «ДроваЄ».
Попри відносну невисоку ціну електрообігрівачів, ризики з відключення електроенергії будуть вкрай високими, тому більш ефективним рішенням виявились більш автономні рішення. Враховуючи військові обставини та відносну високу ціну, питання підвищення енергоефективності індивідуальних помешкань та комунальних споруд відійшов на другий план. Втім, багато громад підвищили власну енергоефективність (в різній мірі) в попередні роки.
Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.
Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.