Енергетика під ударом: що потрібно знати українцям?

17 листопада 2022 року Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна провів дискусію на тему «Енергетика під ударом: що потрібно знати українцям?».

У ній взяли участь директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко; колишній міністр енергетики та вугільної промисловості України, голова наглядової ради Київенерго Іван Плачков; модерував захід виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.

Основні тези

  • Удари по енергетичній інфраструктурі зруйнували дуже багато генеруючих потужностей на теплових електростанціях. Рівень пошкоджень оцінюють більш як на 50%.
  • Оскільки велику частину енергетичної системи країни зруйновано, для недопущення перезавантаження працюючих трансформаторів енергетики відключають споживачів.
  • Енергосистему побудовано таким чином, що коли спрацьовує захист (автоматичне частотне розвантаження), у системі відключаються всі електростанції. Потрібно готуватися до можливої відсутності електроенергії на період тиждень-два.
  • Опалення напряму пов’язане із ситуацією з електроенергією та газом. Важливо забезпечити електрикою газові насоси, оскільки компресорні станції потребують живлення.
  • Потрібен перший віце-прем’єр-міністр з питань паливно-енергетичного комплексу для швидкого реагування та позбавлення бюрократичного складника у процесі прийняття рішень.
  • Цілодобово триває робота з міжнародними партнерами для залучення коштів на закупівлю потрібного обладнання. На завершальній стадії – надання пільгового кредиту від Світового банку – 150 млн дол. США для Укренерго та 35 млн дол. США гранту для розподільчих компаній.
  • Проблеми, що заважають залучати більше ресурсів для відновлення енергосистеми України, – інституційна неспроможність, процедури погодження, неефективність державного апарату.
  • У разі відключення опалення рекомендовано мешканцям міст виїжджати до родичів у села, заміські будинки, де є альтернативні джерела теплопостачання, щоб перечекати період до відновлення інфраструктури.

Повний текст за посиланням.

Відео дискусії:

Організатор дискусії: Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна. За підтримки та інформаційного партнерства з провідним діловим онлайн-виданням Економічна правда.