Ціна розмінування: до $900 млрд і десятки років

CASE Україна порахував скільки коштуватиме розмінування українських територій та тривалість процесу.

Чому так дорого і так довго?
1) війна росії проти України призвела до масштабного забруднення території України вибухнонебезпечними предметами, яке не має аналогів в новітній світовій історії. За попередніми оцінками ДСНС російськими мінами та боєприпасами потенційно забруднено 300 тисяч кв. км, що становить майже половину території України. В Асоціації саперів України оцінка більш стримана – 132 тис. кв. км.
Звідки такі масштабні цифри? Коли ми говоримо про забруднення вибухонебезпечним предметами, то мова йде про всі території, де відбувались військові дії. Це не означає, що всі ці території є буквально нашпигованими мінами та спеціальними вибуховими пристроями (як, приміром, житлові будинки в Бучі та Ірпені). Однак, якщо на певній території велись бойові дії, є ризик, що залишились снаряди, які можуть вибухнути. Навіть після припинення бойових дій, жити (або вести господарську діяльність) на цих територіях є ризиковано. Відтак всі ці території мають бути очищені.
2) мова йде про так зване гуманітарне розмінування. На відміну від оперативного або бойового розмінування, гуманітарне ведеться уповноваженими виконавцями по спеціальній процедурі та передбачає гарантії та сертифікацію забруднених та очищених ділянок. Це надзвичайно кропітка та системна робота, яка здійснюється згідно з міжнародними стандартами протимінної діяльності IMAS. Саме після гуманітарного розмінування забруднена територія стає придатною для господарського використання.
Спеціалісти стверджують, що повне розмінування «під ключ» може тривати не менше 10-15 років. Як повідомив міністр МВС Д. Монастирський, за загальним правилом один день бойових дій тягне за собою 30 днів розмінування тієї території, де велись бої.
Втім, за умови достатнього фінансування, основна робота може бути зроблена значно швидше. Мова йде про оперативне розмінування, при якому фахівці розчищають певні об’єкти, щоб відновити критичну інфраструктуру та пустити людей до будинків.
Враховуючи нерівномірність та специфіку забруднення земель України, чіткого «прайсу» розмінування немає. Втім за розрахунками 2016 року, розмінування одного (квадратного) метра землі оцінювалось в $5. Спеціалісти стверджують, що на практиці розмінування обходилось трохи дешевше – $3-4. За такими оцінками розмінування 1 кв. км коштуватиме від $3 млн. Таким чином за скромними та грубими попередніми підрахунками «цінова вилка» розмінування під ключ буде в межах від $400 млрд (якщо забруднено понад 132 тис. кв. км), до $900 млрд (якщо забруднено 300 тис. кв. км). Для розуміння глибини проблеми можна навести й інші розрахунки: якщо розміщення однієї міни коштує приблизно $2, то розмінування снаряда – $1000.
Як розмінувати й хто допоможе? За даними ДСНС, станом на 3 червня надзвичайниками знешкоджено майже 130 тис. боєприпасів, та обстежено (очищено) територію площею майже 30 тис. га (300 кв. км). Як бачимо, це всього лиш тисячна частина, від очікуваного фронту робіт.
Самій Україні з такою масштабною проблемою впоратись нереально. Світовий досвід показує, що розмінування проводиться як спеціалізованими державними, так і неурядовими організаціями, а також комерційними компаніями, військовими підрозділами та міжнародними організаціями.
В Україні вирішили створити Міжнародний центр розмінування, а також розробити Державну протимінну стратегію. Також в Україні почне працювати Служба ООН із розмінування UNMAS. Крім того, близько 20 іноземних організацій відгукнулись і проходять сертифікацію для роботи в Україні. США надали $4 млн для розмінування територій України. Також буде допомога віл Канади – Президент України Володимир Зеленський разом з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо домовилися про співпрацю в напрямку розмінування деокупованих територій. Втім, поки не відомо в якому саме вигляді та обсязі ми отримаємо допомогу.

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.