Темпи росту доходів бюджету сповільнились

В серпні 2022 року доходи зведеного бюджету зросли в 1,5 раза до 261.3 млрд грн та були трохи вищими за видатки.

В серпні доходи зведеного бюджету становили 261,3 млрд грн, що в 1,5 раза більше ніж рік тому. Як і в попередньому місяці найбільше джерело доходів в цьому місяці – гранти від інших держав обсягом 109,8 млрд грн. В серпні питома вага грантів у доходах зведеного бюджету сягнула 42%. Цього місяця уряд отримав гранти від США ($3 млрд) та Албанії (€‎1 млн).

Без врахування грантових доходів до зведеного бюджету надійшло 151,5 млрд грн, що становить 87% від доходів серпні 2021 року. Найбільше падіння продемонстрував податок на прибуток підприємств, обсяг якого становив 19,3 млрд грн або ж 47% від рівня серпня 2021 року. Це не дивно зважаючи на те, що в серпні сплачується податок на прибуток отриманий в другому кварталі, який виявився найважчим цього року. Саме тоді найбільше підприємств припинило свою діяльність. Зараз економіка демонструє деяку стабілізацію, але продовжує діяти та 2% податок і сплата податку відкладена у часі.

Крім того, продовжував демонструвати негативні показники приросту і податок на імпортні товари обсяг якого в серпні становив 26,2 млрд грн. Останній покращив свою динаміку, але все одно був на 23% меншим ніж рік тому. Дещо виправилися і показники акцизного збору, але все одно в порівнянні із серпнем 2021 року «просіли» на 41% або ж на 6,7 млрд грн.

Падіння імпорту поглибилося на тлі преференційного оподаткування та корекції курсу, відсутність імпорту газу. І хоча корекція курсу разом зі скасовуванням податкових пільг мала збільшити доходи від податків з імпорту, ПДВ з імпортних товарів залишається меншим в порівнянні з минулим (-23% або ж -7,8 млрд грн). Попри двозначну інфляцію, податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів був майже на рівні минулого року та становив 25,9 млрд грн.

Водночас продовжувало спостерігатися зростання доходів від ПДФО (+31% або ж + 8,9 млрд грн) який у вересні було сплачено за зарплату виплачену в липні. Згідно з оцінками, близько 40% робітників втратили роботу, значна кількість українців лишається за кордоном, а номінальні зарплати працевлаштованих скорочувались.

Натомість до 19 липня продовжувала нараховуватись зарплата мобілізованим до тероборони, а до 19 липня – мобілізованим до ЗСУ.

В серпні уряд повернув відшкодування експортерам, але обсяг відшкодування становив 9,5 млрд грн або ж 88% рівня 2021 року.

Війна – це дорого. Видатки зведеного бюджету в серпні 2022 становили 254,3 млрд грн, що у 2,1 раза більше ніж рік тому. Видатки на оборону в цьому місяці збільшились навіть не в традиційні 10, а в 14 разів і сягнули 115,8 млрд грн. Щоправда, така динаміка скоріше є результатом зміни графіку виплат та ліквідація заборгованості.

Видатки на правопорядок збільшились у 2,7 раза до 37,6 млрд грн. Дещо «зекономити» вийшло на підтримці економіки, фінансування якої виявилося на 11 млрд грн або ж на 66% менше ніж рік тому).

Оскільки доходи перевищили видатки, до зведеного бюджету в серпні знов мав профіцит в 7,2 млрд грн. Однак НБУ все одно продовжив фінансувати бюджет здійснивши емісію в 30 млрд грн. Від зовнішніх запозичень в бюджет надійшов еквівалент 62,4 млрд грн. Так, було отримано пільговий транш обсягом €‎1 млрд від ЄС, уряду Канади ($350 млн), уряду Італії (€‎200 млн євро).

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.