«Що з металургією?»

12 січня 2023 року Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна провів дискусію на тему «Що з металургією?»


У ній взяли участь директор GMK Center Станіслав Зінченко; президент ОП «Укрметалургпром» Олександр Каленков; модерував захід виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.

Основні тези

  • Гірничо-металургійний комплекс постраждав з перших днів вторгнення РФ. Через безпекову ситуацію відбулося суттєве скорочення виробництва.
  • Світова кон’юнктура (неможливість покладатися на внутрішній ринок) і логістика (велика частка у витратах) стали вагомими факторами впливу.
  • Середньорічний підсумок року в галузі – задіяно 30% потужностей (фактично ж 15–20% за останні місяці).
  • Пропорції експорту на внутрішньому ринку і далі зберігаються, проте географія зовнішнього ринку сильно змінилася, європейські ринки не спеціалізуються на сировинному експорті залізничним транспортом (переважають порти та мультимодальні перевезення контейнерів).
  • Перелік проблем ГМК України в умовах війни:
    1 – знищення, пошкодження, захоплення підприємств (втрати експорту через окупацію – 30% слябів, 30% – гарячекатаного рулону, що становило найбільші експортні доходи країни);
    2 – систематичні обстріли та брак персоналу
     (велика частина працівників була змушена виїхати);
    3 – нестача енергетичних потужностей (більш як 50% підприємств галузі закрито, а відкриті, працюють не більш як на 20%);
    4 – розрив логістичних ланцюжків (нині логістичні витрати дорівнюють собівартості продукції);
    5 – блокування портів (дослідження 
    GMK Center свідчить, що блокування портів щомісячно коштує Україні 420 млн дол. США недоотриманих доходів від експорту).
    Це втрати податків, роботи для людей, експортно-валютних надходжень, це вклад до ВВП країни.
  • Перспективи відновлення ГМК сектору у відбудові країни: по-перше – зростання попиту споживання продукції металу на особу, металургійний комплекс має задовольнити цей попит; по-друге – безпосередній зв’язок з іншими галузями, 40% перевезень вантажів через порти на залізницю становить продукція ГМК; по-третє – важливо мати велику базу сталі під час вступу до ЄС, що дасть змогу посісти вагоме місце у ланцюжках доданої вартості.
  • Загальносвітова та конкретно європейська економічна ситуація для українського сталевого та гірничо-металургійного комплексу наразі дуже несприятлива (зменшення попиту на сталь, зменшення виробництва, закриття заводів). Для нас це найбільша проблема після пошкодження підприємств, логістичних проблем і браку енергетичних потужностей, адже зараз європейський ринок – це єдиний зовнішній торговий майданчик для України.

Повний текст за посиланням.

Відео дискусії:

Організатор дискусії: Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна. За підтримки та інформаційного партнерства з провідним діловим онлайн-виданням Економічна правда.