Що з агросектором?

29 вересня 2022 року Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна провів дискусію на тему «Що з агросектором?».
У ній взяли участь генеральний директор HarvEast Дмитро Скорняков; генеральний директор Індустріальної молочної компанії («ІМК») Алекс Ліссітса; модерував захід виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.

Основні тези

  • На сьогодні аграрний сектор України перебуває в колапсі. Проблеми з експортом, заміновані поля та погодні умови негативно вплинули на цьогорічний врожай.
  • Наступний рік для агросектору буде важким. Окрім численних локальних проблем, простежується світовий тренд зниження вартості сommodity.
  • Пакет аграрної продукції здорожчав – збільшилися ціни на логістику, страхування та перестрахування, недоступне фінансування та відсутність ресурсів; у технологічному ж аспекті український агросектор відстає від світових конкурентів.
  • Багато підприємців виставляють землю на продаж, оскільки не можуть заплатити за оренду, не планують у майбутньому сіяти. Структурна зміна у сільському господарстві вплине на майбутнє для всього аграрного сектору.
  • Загальний валовий збір осінніх культур буде набагато нижчим порівняно з минулими періодами.
  • Основна проблема агросектору на сьогодні – ліквідність: компаніям не вистачає обігових коштів, оскільки продаж зменшився, а логістика здорожчала.
  • Доступність кредитних ресурсів суттєво ускладнено. Держава не має грошей на фінансування, закордонні ж партнери бояться втратити кошти через воєнний ризик.
  • Потрібна ринкова інституція, яка б фінансувала ризики для бізнесу, зокрема аграрного. На часі – пропозиція створення українського банку реконструкції та розвитку, який би за допомогою міжнародних фінансових організацій зміг надавати на поворотній основі під ринкові відсотки кошти. Західні партнери стали б більш гнучкими, а українські аграрії отримали б своє фінансування.

Повний текст за посиланням.

Відео дискусії:

Організатор дискусії: Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна. За підтримки та інформаційного партнерства з провідним діловим онлайн-виданням Економічна правда.