Що там на росії і чому росія не допустила дефолту?

Якщо почитати наші економічні ЗМІ, може скластися враження, що фінансовій системі росії повний гаплик.
Як би нам цього не хотілося, на жаль, ні.

Чесно кажучи, зовсім навпаки. На цьому етапі паніку – головний наслідок початку цієї фази війни та впровадження санкцій до рф – паніку на фінринках росії подолано. Центробанк рф зробив свою роботу, й дуже професійно.

Проблем з ліквідністю вже нема, навпаки, банки повернули взяте рефінансування (особливо якщо подивитися на рефінансування за фіксованою ставкою, певний аналог наших кредитів підтримки ліквідності – воно з пікових 5 трлн рублів на початку березня повернулося до мізерних 90 млрд), те, яке брали у розрахунку на масові відтоки депозитів населення та коштів бізнеса.

В банківській системі знову структурний профіцит ліквідності (своїми словами, це коли в банків більше коштів, ніж їм потрібно на моменті). Депозити населення після відтоків у лютому-березні більш-менш стабілізувалися (цього нема на графіку, треба дивитися статистику центрабанку та їхні звіт про розвиток банківської системи та звіт-огляд кредитних організацій). Хоча відтік був солідний.

Курс рубля до долара, про який ми так любимо говорити, що він летить за руським кораблем… якщо брати офіційний, він вже нижче, ніж 22 лютого. Тоді було 75.8, зараз 72.3. Тут можна дискутувати, наскільки він реальний та ринковий (й дійти висновку, що скоріше ні, аніж так), але населення бачить офіціоз, який заспокоює.

Фундаментально російській економіці погано, й буде ще гірше, цб рф називає це евфемізмом «структурні зміни в економіці». Це падіння максимально розтягнуте, його наслідки проявляються дуже повільно, тому населення звикає. Паніки, якої ми б хотіли бачити – бо за панікою йде незадоволення, йдуть різкі рухи, черги біля банків та інші негаразди – немає.

Це робота їхнього цб – розтягнути негативний ефект в часі. Наївно сподіватися, що вони робитимуть фігню та стрілятимуть собі в ноги. З центробанком рф росії пощастило, а нам ні.
Дефолт росії – до чого він тут. До того, що фінансове керівництво ворога, здається, переконало керівництво політичне, що найбільш небезпечна для них штука – це паніка від самого слова «дефолт». Втрати від неї можуть бути більшими, ніж ті пару мільярдів, які росія «нашкребла по сусєкам» та заплатила тримачам облігацій, й відтак, уникла дефолта.

Не варто недооцінювати ворога. Він вміє в фінанси та центробанкінг.

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.