Схеми по ухилянню від податків 2021
Змінився «лідер» серед найбільших схем по мінімізації податків – найбільші зловживання у 2020 році спостерігаються за схемою заробітні плати «у конвертах» – втрати бюджету оцінюються у 110-150 млрд грн на рік.
Фахівцями Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна та Інституту соціально-економічної трансформації було проаналізовано нові дані щодо найбільших схем по мінімізації податків та проведено розрахунки щодо недонадходжень до бюджету від них. Набір інструментів уникнення податків в Україні в цілому не дуже відрізняється від інших країн. До стандартного набору, зокрема, входять:
✓ Порушення митних правил та контрабанда (маніпуляції з митною вартістю товарів, перерваний транзит, схеми за допомогою поштових пересилань, «піджаки», пряма контрабанда)
✓ Розкрадання податку на додану вартість (незаконне відшкодування з бюджету при експорті, фіктивне підприємництво (missing trader) – зокрема, «карусельні» схеми, підміна товару («скрутки»))
✓ Контрафакт
✓ Переміщення прибутку до «податкових гаваней» («офшорів»)
✓ Схеми тіньового ринку оренди землі
✓ Тіньові заробітні плати
✓ Викривлення бази оподаткування (приховування обсягів продажу)
✓ Зловживання податковими пільгами та преференціями і спеціальними режимами
✓ Неофіційне підприємництво та індивідуальна економічна діяльність без реєстрації
Розрахунок втрат бюджету від ключових схем та рекомендації експертів: “Порівняльний аналіз фіскального ефекту від застосування інструментів ухилення/уникнення оподаткування в Україні: 2021”.