Роль державних підприємств у повоєнному відновленні

9 листопада 2022 року Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна провів дискусію на тему «Роль державних підприємств у повоєнному відновленні».

У ній взяли участь заступник виконавчого директора від України в International Monetary Fund Владислав Рашкован; CEO, Boytsun Governance Architects, колишній член групи Міклоша і Бальцеровича Андрій Бойцун; модерував захід виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.

Основні тези

  • Держава була і залишається найбільшим власником в економіці та найбільшим роботодавцем. Вартість активів держпідприємств на кінець 2021 року становила 1.7 трлн грн, задіяно 715 тис. працівників.
  • Масштаби участі держави в економіці шалені. 2022 року близько 19% українського ВВП (842 млрд грн) становлять лише непрямі субсидії споживачам через Нафтогаз.
  • Частка державних підприємств на початок війни скоротилася, але за фінансами досі має великі обсяги.
  • Все, що може бути зроблено приватним капіталом, повинно бути зроблено приватним капіталом. Для високорозвиненої ринкової економіки потрібно мати більше інвестицій саме приватного сектору.
  • Держава має відігравати роль регулятора, який забезпечує потрібні умови в організації та управлінні для ефективного функціонування на ринку. Керувати великою часткою неможливо без втрати якості, тому важливо мати меншу за розміром державну систему, але більш ефективну.
  • У період післявоєнної відбудови оборонно-промисловий комплекс не повинен зосереджуватися лише в руках державної власності, приватний бізнес міг би зробити економічно ефективну інвестицію можливою.
  • Після війни результат, який повинен бути досягнений в Україні, – менша кількість державних підприємств з кращим корпоративним управлінням.

Повний текст за посиланням.

Відео дискусії:

Організатор дискусії: Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна. За підтримки та інформаційного партнерства з провідним діловим онлайн-виданням Економічна правда.