Понад 14% доріг в Україні зруйновані російськими загарбниками

З початку повномасштабної війни російські війська зруйнували або пошкодили в Україні 24 тис. кілометрів доріг, 305 мостів, 6,3 тис. кілометрів залізничних колій

Про це каже міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

Йдеться про дороги державного та місцевого значення, За його розрахунками прямі задокументовані збитки української інфраструктури уже сягають майже $104 млрд. Відразу зазначимо, що ця цифра стосується всієї інфраструктури, а не тільки власне доріг.

Враховуючи, що останні декілька років в Україні активно відновлювали дорожню інфраструктуру в рамках «Великого будівництва» ми вирішили співставити, наскільки масштабними і руйнівними є дорожні втрати України.

Протяжність автомобільних державних доріг в Україні становить 169,5 тис. км. Таким чином понад 14% доріг в Україні постраждало внаслідок війни. При цьому ця цифра буде збільшуватись поки тривають бої та обстріли.

За 2020 рік Укравтодор оновив 4056 км доріг державного значення та 2537 місцевого. За 2021 рік у межах програми “Велике будівництво” в Україні відремонтували 5098 км доріг державного значення та 2179 км місцевого. Всього за 2020 та 2021 рік було оновлено 13860 км доріг. Втім, необхідно враховувати, що сьогодні рівень пошкодження і руйнування доріг, враховуючи військові дії, має інший, більш серйозний, характер.

Щодо вартості – за даними Курбакова середня вартість 1 км у 2019 році становила 25,1 млн грн. У 2020 році вона подешевшала до 20,4 млн грн. У 2021 році вартість кілометра незначно виросла і становила 20.7 млн грн. Всього за два роки «Великого будівництва» було витрачено 189 млрд грн на дороги та мости.

Перерахуймо, в скільки б обійшлось відновлення доріг за цінами 2021 року. Звичайно, це буде дуже грубий підрахунок, тому переведемо ціну в долари за середнім курсом у 2021 році. Кілометр доріг в рамках «Великого будівництва», відповідно, коштував приблизно $750 тис. Відтак 24 тис. км доріг мали б обійтись $18 млрд. Однак наразі ми не маємо даних про ступінь руйнування доріг, дороги яких саме категорій пошкоджені, та наскільки зміниться вартість ремонту враховуючи руйнування будівельної інфраструктури та інфляцію. Відтак реальна ціна відновлення доріг може бути значно більша.

Наскільки швидко вдасться відновити дороги? В планах на 2022 рік було зазначено, що до 2024 року мало оновитись 24 тис. км доріг та 1,4 тис. штучних споруд у рамках Національної програми відновлення мостів. Тобто до повномасштабного нападу кілометраж доріг (24 тис. км), який сходиться з поточними руйнуваннями за 4 місяці війни, планувалось відновити за 3 роки. Втім в теперішніх умовах оцінити швидкість відновлення доріг важко. По-перше, поки йдуть активні військові дії, дороги продовжують руйнуватись, тому треба дочекатись завершення війни. Крім того, є проблема з розмінуванням. Дорожня інфраструктура буде в пріоритеті, однак на це буде потрібно певний час. З іншого боку, ми зможемо розраховувати на активну міжнародну допомогу як у фінансовому, так і в технічному плані.

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.