Півроку війни: в якому стані економіка?
22 вересня 2022 року Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна провів дискусію на тему «Півроку війни: в якому стані економіка?».
У ній взяли участь керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій; банківський експерт CASE Україна Євген Дубогриз; модерував захід виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.
Основні тези
- Основні фактори, що сьогодні впливають на економіку: безпекова ситуація, велика еміграція населення, збільшення безробіття, падіння доходів.
- Блокування морських портів України, через які експортувалося більше 60% продукції у вартісному вираженні, призвело до втрати близько 15% ВВП.
- Розірвані ланцюжки постачання спричинили проблеми на 20% ВВП. Ситуація підвищеного ризику на територіях активних бойових дій зачіпає 30–35% ВВП.
- За офіційними даними, у другому кварталі цього року економіка впала більш як на третину, на 37%.
- Уряд очікує, що Україна в 2023 році щомісяця буде отримувати стабільну підтримку від МВФ, ЄС і США в межах 3.5 млрд дол. США, проте розрахунки експертів говорять про 4.5 млрд дол. США.
- Основні цифри банківської системи: гривневі кредити бізнесу зросли через розширення аграріїв, кредити державним підприємствам; депозити населення підвищилися – військові виплати, допомоги бюджетникам; чисті активи банківської системи зросли через вплив банківського курсу; прибутки/збитки банків за січень-липень показують прибуток.
- Банки скоротили свої витрати, заробили на операціях з ОВДП, проте багато банків ще не визнали справжню якість своїх кредитних портфелів.
- Ліквідність сьогодні – найголовніший показник банків, на перший план виходить саме здатність їх тут і зараз забезпечувати платежі, видавати депозити, робити розрахунки.
- «Пряма емісія» від НБУ з початку року – 310 млрд грн. Зростання грошової маси – 230 млрд грн, що на 80 млрд грн менше від емісії.
- Структурний профіцит гривневої ліквідності – близько 150 млрд грн, які банки можуть вкладати на підтримку економіки.
- Банківська система працює, здатна забезпечувати розрахунки і робити свій внесок в економічний розвиток України.
- Найкраща інвестиція сьогодні – це інвестиція в Збройні Сили України, це наша перемога і наше майбутнє.
Повний текст за посиланням.
Відео дискусії:
Організатор дискусії: Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна. За підтримки та інформаційного партнерства з провідним діловим онлайн-виданням Економічна правда.