Петиція про перегляд Національної стратегії доходів зібрала голоси

Петиція на сайті Кабінету міністрів про перегляд Національної стратегії доходів на 2024-2030 роки набрала понад 25 тисяч голосів.

Цю петицію на сайті уряду зареєстрували представники аналітичного центру CASE Україна (проект “Ціна держави”) та просвітницької ініціативи “Останній Капіталіст”.

Національна стратегія доходів на 2024-2030 роки, яку підготувало Міністерство фінансів України, викликала значну стурбованість серед підприємців та громадськості. 

Документ було розроблено без публічних консультацій з однобоким висвітленням ряду критичних для платників податків питань. 

При цьому МВФ, Світовий банк, Організація економічного співробітництва та розвитку, Європейська комісія постійно наголошують, що фіскальна політика має розроблятися у консультаціях з громадськістю.

Серед передбачених Нацстратегією ініціатив  – наділення фіскалів повноваженнями судової та правоохоронної системи, звуження використання спрощеної системи оподаткування, пропонується зацементувати практику презумпції вини у податковому та митному адмініструванні. 

Водночас Нацстратегія приділяє недостатньо уваги тому, що основне ухилення від оподаткування відбувається саме через інституційну неспроможність фіскальних органів (податкової та митниці).

Серед найбільш вражаючих новел Нацстратегії –  пропозиція дати доступ податківцям до банківської таємниці без рішення суду та наділити їх повноваженнями стягувати борг на власний розсуд без рішення суду. Також пропонується надати митникам повноваження правоохоронних органів, а саме право здійснювати оперативно-розшукову діяльність. 

У поточному вигляді Національна стратегія доходів цементує принцип презумпції вини платника податків у стосунках з податковими та митними органами, хоча мала б запропонувати новий суспільний договір між бізнесом та владою, який би базувався на взаємній довірі.

Тому ключовим питанням лишається осучаснення стратегії доходів Мінфіну на основі принципу верховенства права та зміни підходів до стосунків з бізнесом з боку розробників самої стратегії. 

Рішення про наділення новими повноваженнями податківців без докорінної зміни підходів до їх роботи з підприємцями не може прийматися без консультацій з громадськістю. 

Петицію підтримали Українська Рада Бізнесу, Національна бізнес-коаліція, Спілка Українських Підприємців, Всеукраїнська аграрна рада, Торгово-промислова палата України, Рада Міст Захисти ФОП, Національна організація роздрібної торгівлі, Асоціація приватних роботодавців, Всеукраїнська професійна асоціація підприємців, U-Food Association, CLUB100, Асоціація провайдерів програмних РРО, Асоціація правників України, 4Business, Національна платформа малого та середнього бізнесу та ін. 

Кабмін має відповісти на петицію протягом 30 днів. Ми розраховуємо на готовність уряду до перегляду змісту Національної стратегії доходів із залученням бізнесу, громадськості, експертів.