Ціна втрачених можливостей: середня пенсія українців могла б скласти 6 тис. грн, – результати дослідження CASE Україна
Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна представив результати дослідження «Чому бідують українські пенсіонери?».
Автори прийшли до висновку, що українські пенсіонери опинилися у скрутному матеріальному становищі через низку причин, зокрема пограбування вкладників Ощадбанку СРСР радянською номенклатурою, короткозорі рішення всіх керівників України у незапровадженні накопичувальної пенсійної системи, деградацію української економіки та вкрай несприятливу демографічну ситуацію у країні.
За підрахунками CASE Україна, запровадження обов’язкових накопичувальних пенсій, економічних реформ та збереження демографії 1990 року дозволили б забезпечити середню пенсію на рівні 5971 грн/міс., замість існуючої у 3500 грн/міс.
Ключовою причиною низьких пенсій є провал пенсійної реформи (перехід від солідарної до накопичувальної системи), яку започаткували при Президентові Леонідові Кучмі, вважають автори. Реформа не запрацювала, бо положення ухвалених законів не були доповнені необхідними змінами в податковому, фінансовому законодавстві, функціонуванні фондового ринку тощо. Причини – неприйняття фіскальних ризиків, конфлікт інтересів з роботодавцями (зокрема, олігархами), брак кадрового ресурсу, необхідного для реалізації декларацій у дієвих механізмах. Діяльність наступних урядів повела пенсійну систему у напрямку соціального популізму – підвищення пенсій без прив’язки до зростання реальних заплат.
У 2000-му році Пенсійний фонд України був бездефіцитним, а вже у 2009 році структурний дефіцит ПФУ досяг 7% від ВВП. Відтоді практично кожен уряд робив кроки для зменшення дисбалансу солідарних пенсій, але жоден не має достатньої політичної волі, щоб завершити пенсійну реформу.
У дослідженні CASE Україна зазначається, що проблеми пенсійної системи наростають також під впливом тенденцій, що лежать поза її межами. Зокрема, деградація демографічної структури за 30 років, коли чисельність українців віком до 20 років зменшилася на 44%.
Другою тенденцією є висока частка тіньової економіки на рівні 40%. Система солідарних пенсій не отримує тих відрахувань, які могла б мати, якби в тіні працювала значно менша частка бізнесу.
На кризу солідарної пенсійної системи України впливає низький рівень зайнятості та міграція.
Також проблемою України є якість робочих місць. В галузевій структурі зайнятих України домінують традиційні галузі, що ніде у світі не забезпечують високих зарплат (сільське господарство та торгівля), отже ми маємо низькі відрахування до ПФУ.
Докладніше ознайомитися зі звітом за посиланням: