НБУ скорегував офіційний курс гривні до долара США на 25% до 36,5686 грн/дол. США.

Що це означає? Добре це чи погано?

Такий крок був неминучим оскільки режим множинних курсів сам по собі є причиною відтоку валюти із системи. Якщо хтось може купити долар США по 29.25 грн, а продати по 36-37 грн, то цей хтось неодмінно це буде робити. Прибутковість від такої операції на стільки велика, що покриває усі ризики. Іншими словами, існування такої високої маржі саме по собі починає витягувати із валютних резервів все більше і більше валюти.

Окрім того, кожен експортер постійно задається питанням навіщо я буду заводити валюту і продавати зараз по 29.25, якщо я можу це зробити трохи пізніше по 36-37 грн за долар? Як наслідок, приток валюти стає меншим, ніж він міг би бути, бо експортери починають займати вичікувальну позицію.
Корегування курсу, звичайно, додасть трохи жару до інфляційних процесів, бо якщо раніше той же бензин імпортували по ціні долара 29.25, то тепер це буде 36.6 і це прямо вплине на вартість пального і, як наслідок, на вартість усіх товарів.

Однак є і позитивна сторона цього процесу – це додаткові доходи бюджету. При офіційному курсі 36.6 доходи від податків на імпорт автоматично зростуть на 25%. За рахунок нас з вами? Так. Але на сьогодні альтернатива цьому є масштабна емісія гривні, що рано чи пізно потягне за собою нові і нові хвилі валютних шоків. Корегування курсу повинно певним чином послабити потребу в додатковій емісії. І сподіваюсь, це дійсно відбудеться.

Для звичайного громадянина, який цікавився придбанням валюти, ситуація з валютою майже не зміниться. Скоріш за все, буде певна турбулентність із намаганням скористатись переляком співгромадян і людям будуть пропонувати долар, наприклад, по 40 чи щось таке. Але потім ситуація стабілізується. На додаток, якщо вдасться наростити вивезення зерна на експорт, то не виключаємо навіть певне укріплення валюти.

Додатково, зараз увесь світ опікується питанням глобальної інфляції. Світові лідери працюють над тим, щоб ціна енергоносіїв пішла вниз. Настане момент коли цивілізований світ нарешті перебудує свої ланцюжки постачання і шок від виключення росії з цих самих ланцюжків пройде.

Центробанки світу ще більше «зажмуть» монетарну політику і ціни на ключові товари почнуть зворотний рух. Тому навіть не впевнений, що потрібно запасатись пальним, бо із ситуації 2 дол. за 1 л ми рано чи пізно повернемось, до традиційної 1 дол. за 1 літр.

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності ( www.polskapomoc.gov.pl, в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща (www.polishaid.gov.pl).

Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.