Український експорт у серпні зріс на 14%
+14% у серпні – український експорт товарів поступово відновлюється (в помісячному розрізі).
Цьому сприяло налагодження логістики. Локомотивом експорту виступає агарна продукція.
У серпні у грошовому еквіваленті експортери отримали $3,36 млрд, що на $411 млн або 14% більше, ніж у липні. Товарні обсяги українського експорту зросли на 25% і становили $7,29 млн тонн. Про це повідомило Мінекономіки.
Якщо ж порівнювати рік до року, то картина не така оптимістична – експорт у серпні 2022 року становив лише половину торішнього значення.
? Зростанню експортних поставок сприяло розблокування чорноморських портів в Одеській області. В результаті перевезення морським транспортом збільшилися на 85% у порівнянні з попереднім місяцем і склали майже 2,9 млн тонн.
? Залізницею було перевезено понад 3 млн тонн товарів, автомобільним транспортом – 1,4 млн тонн.
? У вартісному вигляді й надалі лідирують автошляхи – ними було транспортовано 44% всього місячного експорту.
Серед товарів лідирують соняшникова олія – $443 млн, кукурудза – $347 млн та ріпак – понад $300 млн. Всього в топ-10 експортних позицій 7 належать аграрній продукції.
У неаграрному експорті лідирує руда, однак обсяги її експорту (як і металургійної продукції) падають через втрату та руйнування виробничих потужностей на Сході.
?Позитивна тенденція – Україна вивозить менше сировини (насіння соняшника) та більше переробленої продукції. Уряд планує закріпити цей тренд. В Мінекономіки вважають, що 75% експорту повинні складати готові товари та послуги. Для цього уряд запустив програму грантів на створення переробних підприємств.
Також держава буде частково компенсувати ставку за експортними кредитами, які беруться на строк 2-12 років та складають не більше 85% суми зовнішньоекономічного контракту. Втім, цей шлях буде не простий – навряд чи вдасться оперативно переорієнтувати український експорт з сировини на перероблену та готову продукцію в умовах війни.
Географію зовнішньої торгівлі у серпні Мінекономіки не надало, проте за підсумками 7 місяців 2022 року 61% експорту припадало на Євросоюз, лише 6% на СНД та 33% – на інші країни. За даними Митної служби частка експорту до ЄС у 2021 році становила майже 50%.
Ми все більше товарів експортуємо до країн ЄС. Причина очевидна – туди легше доставляти товари, використовуючи автомобільні та залізничні шляхи.
Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.
Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.