Пенсійний фонд почувається добре як ніколи?
Навантаження на пенсійний фонд велике.
Щомісяця ПФУ на пенсії витрачає трохи менше ніж 50 млрд грн (в липні 47,8 млрд грн).
Попри те, що війна, середня пенсія в липні була вищою на 17% ніж рік тому і на початок липня становила 4 437,45 грн. Зростання пенсій відбулося завдяки березневій індексації пенсій (пенсії були проіндексовані на 14%), автоматичного перерахунку для працюючих пенсіонерів. Крім того, підвищувався прожитковий мінімум для непрацездатних осіб. Загальна чисельність пенсіонерів становить 10,8 млн осіб., зменшившись за рік майже на 200 тис. осіб. І хоча на непідконтрольних територіях України проживає близько 3 млн пенсіонерів, пенсія їм продовжує нараховуватись і накопичуватись на банківських рахунках.
Поки що доходи Пенсійного фонду зростають і зростають переважно коштом власних доходів. За січень-липень 2022 року до Пенсійного фонду надійшло 331,4 млрд грн, що на 33,1 млрд грн або ж на 11% більше, ніж рік тому. Левову частину приросту ресурсів Пенсійний фонд отримав від ЄСВ розподіленого на пенсійне страхування (85,6%). Останні збільшились на 30 млрд грн або ж на 18% до 198,2 млрд грн. Ще майже 4 млрд грн Пенсійний фонд отримав від інших власних ресурсів.
Чи означає це, що солідарна система витримала тест і працює? На жаль це результат не «завдяки», а «всупереч». Насправді й зайнятість і зарплати в реальному секторі економіки знизились. Навіть чиновникам і бюджетникам не завжди виплачують премії, деяких відправляють у відпустку за свій рахунок. Джерело росту – це військові. Річ у тім, що згідно з законодавством мобілізовані українці можуть претендувати на доплату до зарплати у розмірі 30 тис. грн, а учасникам військових дій – 100 тис. грн. З цих зарплат сплачуються податки, на них нараховується ЄСВ.
Щоправда, в найближчі два місяці ситуація може погіршитись. Згідно зі змінами до ст. 119 Кодексу про працю внесених 19 липня, з 19 липня за мобілізованими та контрактниками буде зберігатися лише посада та робоче місце. Роботодавці зобов’язані нарахувати зарплату лише до 18 липня включно. І надалі навантаження буде зростати. Так, з жовтня пенсіонерам 70+ відбуватиметься виплата додаткової надбавки 300 грн і забезпечення мінімальної пенсії на рівні 3000 грн. Крім того, в грудні відбуватиметься підвищення прожиткового мінімуму до якого прив’язана також мінімальна пенсійна виплата окремим категоріям пенсіонерів.
Далі ще буде…. Як ми вже писали п’ята частина українців переважно жінок із дітьми перебуває за кордоном, а скільки працездатних чоловіків не зможуть повернутися на ринок праці – велике питання і велике завдання для післявоєнної політики забезпечення майбутніх поколінь пенсіонерів.
Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.
Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.