Доходи регіонів виросли, але темп зростання спадає
Доходи громад в минулому році виросли більш ніж на 20% порівняно з 2017 роком. «Ціна держави» з’ясувала, що 59% усіх власних доходів місцевих бюджетів забезпечив податок на доходи фізичних осіб, темп зростання надходжень якого у минулому році перевищив 25%.
Органи місцевого самоврядування у минулому році наростили доходи загального фонду місцевих бюджетів на 21.9%, порівняно з 2017 роком, доходи ж спецфонду впали на 10%. В цілому темп приросту доходів з року в рік сповільнюється (з 2016 року зменшився у 2,3 рази). Загалом, в 2018 році в дохідну частину загального фонду місцевих бюджетів «стягнули» понад 233,9 млрд. грн. І це лише власні доходи, тобто без врахування коштів, які передають органам місцевого самоврядування на фінансування освіти, медицини і соціального захисту з державного бюджету у вигляді міжбюджетних трансфертів. До речі, сума останніх у 2018 році перевищувала власні доходи місцевих бюджетів на 22%, скоротивши розрив 2017 року (у 2017 році перевищення становило 42,2%).
Доходи місцевих громад зросли усіх регіонах. Однак, в Україні сформувались регіони, які наповнюють місцеві бюджети більш ефективно, та ті, які роблять це значно слабше. До перших належать 9 регіонів, власні надходження загального фонду місцевих бюджетів яких у 2018 році перевищили 10 млрд. грн: Дніпропетровська, Одеська, Харківська, Київська, Львівська, Донецька, Запорізька, Полтавська області та м. Київ. Результати «заробітків» решти регіонів значно менші 10 млрд. грн. Серед найслабших в абсолютному вимірі – Луганська, Чернівецька та Тернопільська області.
Базисом доходів місцевих бюджетів в усіх регіонах був податок з доходів фізичних осіб (ПДФО), на який припадало 59% усіх власних доходів місцевих бюджетів. Зауважимо, що надходження від ПДФО до місцевих бюджетів зростали навіть швидшим темпом, ніж зростав загальний обсяг власних доходів місцевих бюджетів (25,5% проти 21,9% відповідно).
У дев’яти регіонах (Полтавська, Донецька, Харківська, Київська, Львівська, Волинська, Вінницька, Тернопільська області, м. Київ) приріст обсягу власних доходів загального фонду місцевих бюджетів перевищував середньоукраїнський (21,9%). Проте лише перші три відзначились темпом зростання власних доходів вищим, ніж по надходженнях від ПДФО. В усіх решта регіонах країни – навпаки.
За іншими двома основними джерелами формування доходів місцевих бюджетів – єдиним податком та платою за землю, – також відбулося зростання надходжень, порівняно з 2017 роком: по єдиному податку – на 26,5%, по платі за землю – 3,6%. У 2018 році єдиний податок та плата за землю забезпечили відповідно 12,6% і 11,7% усіх власних доходів загального фонду місцевих бюджетів України.
У 2019 році доходи місцевих бюджетів можуть перетнути позначку в 290 млрд. грн. Драйвером зростання залишиться ПДФО, надходження від якого зростуть в динаміці через збільшення з 1 січня розміру мінімальної заробітної плати. Найбільший виграш (в абсолютному вираженні) отримають промислово розвинуті регіони з великими підприємствами та відповідно кількістю зайнятих, які є фактичними наповнювачами місцевих бюджетів.
Джерело: Міністерство фінансів України