10 тез про бюджет 2023

① Дефіцит зрівняється із доходами – на рівні 1,28 трлн грн.

② Очікується що прогнозована частка ВВП що перерозподіляється через бюджет впаде до 20%. Бюджет запланований на чинній податковій базі.
③ Державний та гарантований борг перевищить ВВП (Попередньо це 106% ВВП).

④ Видатки державного бюджету впадуть в абсолютному вимірі із запланованих на цей рік 2,6 трлн до 2,5 трлн грн. Відносно ВВП падіння буде більш помітним якщо очікування щодо зростання номінального ВВП також справдяться. Очікується падіння видатків із 56,5% до 39,2% ВВП.

⑤ Пріоритети залишаються сталими – це оборона та соціальний захист. Видатки міністерства оборони в наступному році плануються на рівні 858 млрд грн або 34% видатків державного бюджету(цьогоріч 824 млрд грн). Ще 210 млрд грн планується надати на виконання завдань МВС.

Видатки міністерства соціальної політики (з урахуванням загальнодержавних видатків) плануються на рівні 591,4 млрд грн в тому числі трансферти ПФУ – 233 млрд грн. Цьогоріч бюджет Мінсоцу 426 млрд грн.

⑥ Підвищення соціальних стандартів відбудеться, але темпам які менші за прогнозовану інфляцію. Так в середньому прожитковий мінімум має зрости приблизно на 5%.

⑦ Підвищення заробітної плати чиновникам особливо не передбачається величини які використовуються для визначення окладів держслужбовців, судді, прокурорів залишилися на рівні 2022 року.

⑧ Бюджети більшості профільних міністерств зазнали скорочення на 10-47%.

⑨ Можливо вдасться зробити бюджетний процес більш прозорим поки що резервний фонд запланований на рівні 22 млрд грн що в 10 разів менше ніж цього річ.

⑩ Це найбільш ризикований бюджет. Є велика ймовірність, що на оборону та соціальні виплати будуть направлені більші обсяги видатків ніж заплановано.

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.