Зустріч МВФ з CASE Україна та іншими аналітичними центрами України

26 липня відбулася чергова зустріч представників провідних економічних аналітичних центрів України з фахівцями місії Міжнародного Валютного Фонду до України – за сприяння CIPE Ukraine.

Метою зустрічі був обмін думками між економістами МВФ, включно з головою місії МВФ до України паном Гевіном Греєм, та українськими економічними аналітичними центрами щодо поточної економічної ситуації в країні, та ключових викликів, які стоять перед Україною у 2024 році.

Представники економічної спільноти поділилися з фахівцями МВФ своїм баченням цьогорічних ризиків, можливих джерел покриття дефіциту бюджету та пріоритетних інституційних змін.

Експерти аналітичних центрів розповіли про свою спільну оцінку законопроєкту Кабміну щодо підняття податків та впровадження нових податків. На думку українських аналітичних центрів, переважна більшість положень проєкту №11416 є вкрай шкідливими для економіки України, в той час, як є значно менш шкідливі джерела наповнення бюджету.  Згідно з дослідженнями OECD – найбільш шкідливими для економік країн є прямі податки, менш шкідливі — непрямі, ще менш шкідливі — податки на нерухомість та землю.

Фахівці вітчизняних економічних аналітичних центрів наголосили під час зустрічі на важливості перезавантаження Митної та Податкової служби з обранням керівного складу комісіями з міжнародних експертів (законопроєкти №6490д та №9243), за моделлю перезавантаження Бюро економічної безпеки. Тривалий час залишаються нереалізованими заходи Уряду щодо запровадження критеріїв результативності роботи податкової та митної служби, оцінки їх роботи шляхом аналізу податкових розривів “tax gap”, проведення електронних податкових перевірок та реалізації ефективних антикорупційних заходів.  Як наслідок, через неефективну роботу цих служб, держава втрачає близько 300 млрд гривень на рік, зокрема, внаслідок сірого імпорту та контрабанди (120-150 млрд грн), тіньових схем реалізації підакцизної продукції (40-45 млрд грн), виплати заробітної плати у конвертах (70-100 млрд грн). 

Під час дискусії представники української економічної спільноти також торкнулися питання Національної Стратегії доходів до 2030 року та обговорили питання очікувань бізнесу на ближчий час. 

Сторони домовилися продовжити подальшу системну комунікацію з питань, які є актуальними для економіки країни.