«Санкції: російська економіка, іди нах*й!»
Що відбувається в російській економіці й на фінансових ринках, як на санкції реагують росіяни, яких санкцій не вистачає, щоб зупинити ворога.
20 квітня 2022 року Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна провів дискусію на тему впливу санкцій на Pосію: що відбувається в російській економіці й на фінансових ринках, як на санкції реагують росіяни, яких санкцій не вистачає, щоб економіка ворога відправилася навздогін затонулому кораблю «Москва». У ній взяли участь Сергій Будкін, керуючий партнер компанії FinPoint, Іван Угляниця, трейдер, портфельний менеджер та Євген Дубогриз, асоційований експерт CASE Україна, модератор заходу виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.
Основні тези
- Для росіян повністю закрили ринки міжнародних капіталів. Конвертованості рубля, якою Росія так довго пишалася, теж більше немає.
- Очікується поява 2–3 млн безробітних.
- Реальний рівень та якість споживання катастрофічно падають, особливо якщо йдеться про бідні прошарки населення.
- Експорт коштовностей закрито, він один з перших потрапив під ембарго.
- Поступово скорочуватимуть експорт російської аграрної продукції.
- Експорт російських металів також може катастрофічно впасти через запроваджені санкції. Росія не зможе переорієнтуватися навіть на великий китайський ринок.
- Україна знищила чимало російських танків і кораблів, тому агресору доведеться відновлювати власний військовий потенціал та обмежувати експорт озброєнь, втрачаючи ринки.
- Ринок акцій остаточно вмер, оскільки те, чим торгують на Московській біржі, – це тільки місцеві обсяги і місцеві торгівці, іноземних інвесторів фактично від’єднано від російського ринку.
- Компанії та країни не хочуть мати справу з брудною кривавою нафтою або металами російських олігархів. Уже превентивно відключено багато російських інвестиційних банків.
- Санкції накладено не тільки на банки, а й на всю інфраструктуру, пов’язану з банками, зокрема інвестиційні підрозділи.
- Центробанк Росії зреагував на ці санкції за класикою, як у підручнику про те, як має реагувати на зовнішні шоки.
- Міжнародні резерви як індикатор. Якщо забрати заблоковані резерви, то на початку запровадження санкцій резерви впали, але потім стабілізувалися через те, що експорт продовжується, імпорту не так вже й багато.
- Санкції – це гра в довгу, і російська економіка зараз вже адаптувалася, потрібні нові санкції.
- Санкції, які обмежують поточне споживання, тобто б’ють по кишені росіян, їхній можливості щось купувати, обертати гроші в економіці, – не менш дієві. З економічного погляду санкції на простих росіян діють не менш ефективно, аніж санкції на нафту та газ.
Повний текст за посиланням.
Відео дискусії:
Організатор дискусії: Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна. За підтримки та інформаційного партнерства з провідним діловим онлайн-виданням Економічна правда та просвітницькою ініціативою Останній Капіталіст.