«Перспективи децентралізації»
09 серпня 2022 року Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна провів дискусію на тему «Перспективи децентралізації».
У ній взяли участь народний депутат, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін; директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак; модерував захід виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.
Основні тези
- Децентралізація – це підмурівок секторальних змін, що мають відбуватися в країні. Україна пройшла питання адміністративно-територіального устрою, в усій країні сформовано територіальні громади, змінилася кількість районів, підсилилися ресурси та повноваження громад.
- Повномасштабне вторгнення та вимушено переміщені особи змінили демографію, новий підхід передбачає надалі моделювання надання послуг у сфері охорони здоров’я, освіти та адміністративних послуг.
- Чотири напрями, в яких потрібно працювати: розмежування повноважень між державою і місцевим самоврядуванням; повсюдна робота публічної служби; корекція точкового адміністративного устрою; вирішення ситуації з ВПО – питання нормальної дієвої статистики та виборчого законодавства.
- Потрібно впровадити законодавство про адміністративно-територіальний устрій, налагодити внутрішню структуру місцевого самоврядування та вирішення питання місцевих державних адміністрацій.
- Бюджетом 2022 року передбачено, що 64% ПДФО для всіх громад має залишатися на місцях. ПДФО треба сплачувати за розміщенням виробничих потужностей, а не за місцем реєстрації працівника.
- В Україні малий вплив самого органу місцевого самоврядування в наповненні бюджету місцевими податками, оскільки це не формалізовано нормальним законодавством.
- За загальним правилом гроші йдуть за повноваженнями, якщо їх немає – відновідно немає коштів. Не можна навантажувати бізнес грошима платників податків і фіскальними обтяженнями, яких більш як потрібно для публічних потреб.
- Чинне законодавство про столицю не відповідає Європейській хартії про місцеве самоврядування.
- Додатково існують проблеми політичного (не популярно) та корупційного (простіше комусь обрати кеш замість реального наповнення бюджету податками) характеру. Потрібно внести зміни в законодавство з адміністрування для усунення зловживань.
- Забезпечення діяльного контролю, розмежування окремо на державу та місцеве самоврядування + закон про столицю = збалансована формула в європейську інтеграцію.
Повний текст за посиланням.
Відео дискусії:
Організатор дискусії: Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна. За підтримки та інформаційного партнерства з провідним діловим онлайн-виданням Економічна правда.