Обізнаність українців про податки й бюджет знову критично низька

Опитування громадян України про податки, бюджет та оплату державних послуг, яке в грудні 2020 року на замовлення «Ціни держави» провів Київський міжнародний інститут соціології, виявило, що порівняно з вереснем обізнаність громадян не змінилася й залишається вкрай низькою.

На запитання про безоплатні державні послуги правильну відповідь дали 41.3% опитаних. Як і у вересні 2020 року, майже третина опитаних (31.4%) вважають, що небезоплатними є більшість державних послуг, але не всі. Загалом майже половина опитаних (51%) тою чи іншою мірою вірять в існування безоплатних державних послуг.

Порівняно з вереснем трохи знизилася частка правильних відповідей на запитання, хто робить найбільший внесок у бюджет України. Відповідь «громадяни» дали 38.3% опитаних порівняно з 42.9% у вересні. Ця зміна перебуває у межах двох статистичних похибок (4.8% для значень, близьких до 50%), а отже, у нас немає достатніх підстав стверджувати, що показник насправді знизився.

Натомість статистично значущо зросло число опитаних, які вважають, що основним джерелом наповнення бюджету України є міжнародні фінансові установи – з 5.4% у вересні до 8.4% у грудні (зміна у 3% за допустимого коливання в межах 2.2–2,8%). Проте раніше, у травні 2020 року, аналогічну відповідь дали 10.3% опитаних. Отже, загалом кількість громадян, які вважають міжнародні фінансові установи основним наповнювачем державного бюджету, упродовж 2020 року не змінилася і коливається в межах 5–10% опитаних.

Із 6.2% до 11.5% зросла частка опитаних, які правильно відповіли на запитання, що більшість працівників віддають на утримання держави близько половини своїх доходів. Утім, це зростання радше пояснюється нетипово низьким значенням під час вересневого опитування. Загалом за весь час нашого спостереження за цим показником з травня 2018 року частка правильних відповідей становить у середньому близько 9%. Зважаючи на це, перевищення грудневого значення понад середнє не видається надто великим і не дає підстав для оптимізму.

Упродовж двох років опитування близько 30% громадян не можуть дати жодної відповіді на запитання про найбільшу статтю витрат коштів платників податків. Порівняно з вереснем 2020 року частка правильних відповідей на це запитання («виплата пенсій») у межах похибки не змінилася.

Для більшості опитаних (36%) залишається складною відповідь на запитання про ПДВ, сплачене із купівель у 1000 грн. У грудні 2020 року, так само, як і у вересні, правильну відповідь на запитання дали лише близько 20% опитаних. Майже 45% опитаних обрали неправильні відповіді.

Якщо у вересневому опитуванні жоден з 2000 учасників не відповів правильно на всі запитання, то у грудні п’ять правильних відповідей дали двоє опитаних. Утім, це є звичайним коливанням вибірки (0.1%) і не свідчить про загальне поліпшення обізнаності.

Загалом результати обох опитувань свідчать про вкрай низьку обізнаність громадян України у питаннях податків, бюджету й оплати державних послуг. За п’ятибальною шкалою її можна оцінити на «двійку».

Опитування здійснював Київський міжнародний інститут соціології на замовлення ГС «Кейс Україна» з 15 до 20 грудня 2020 року на основі випадкової вибірки номерів мобільних телефонів. В опитуванні взяли участь 2000 осіб. Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. Опитування проведено в усіх областях України, окрім непідконтрольних територій. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0.95 і з урахуванням дизайн-ефекту 1.1) не перевищує 2.4%.

Дослідження проведено в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки посольства Швеції в Україні. Думки та позиції, викладені у дослідженні, є позицією авторів і не обов’язково відображають позицію Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду «Відродження» та Ініціативи відкритого суспільства для Європи (OSIFE).