CASE Україна представив звіт «Економічні пріоритети у післявоєнній Україні» на Європейському економічному конгресі
24 квітня Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE взяв участь в Європейському економічному конгресі в Катовіце (Польща) та презентував ключові висновки звіту про економічне відновлення України.
Йоганнес Ган, єврокомісар з питань бюджету та адміністрації, відкрив панель високого рівня «Україна – війна, підтримка, відбудова», підтвердивши підтримку Європи Україною в її боротьбі проти неспровокованої агресії. Після цього п’ятий Президент України Петро Порошенко виступив із промовою, у якій наголосив, що дискусії про відновлення та реконструкцію мають починатися лише після того, як Україна забезпечить перемогу у війні. Щоб досягти цього, він стверджував, що Україні потрібна значна кількість зброї та боєприпасів для перемоги над російськими військами.
Під час панельної дискусії Дмитро Боярчук представив основні висновки звіту «Економічні пріоритети в післявоєнній Україні». Він підкреслив, що українську владу слід заохочувати до прискорення судової та правоохоронної реформ, а прогрес у встановленні верховенства права безпосередньо пов’язаний із фінансуванням відбудови у післявоєнний період.
Крім того, він наголосив на важливості спрощення процедур у всіх сферах економічного життя. Дмитро Боярчук зазначив, що складне законодавство може призвести до різних тлумачень з боку бізнесу та представників держави, що часто призводить до суперечок, які вимагають втручання судової системи. У країні, де верховенство права ще тільки розвивається, такій як Україна, вкрай важливо спростити відносини, щоб мінімізувати випадки, коли чиновники та бізнес можуть мати різні погляди на ту саму ситуацію.
Забезпечення відносин між державою та іноземними приватними інвесторами буде ще одним критичним аспектом післявоєнного відновлення, особливо в той час, коли судова та правоохоронна реформи все ще тривають. Іноземні інвестори потребують не лише захисту від військових ризиків, для чого Світовий банк уже розробив інструменти, а й захисту від непередбачуваних дій посадових осіб та правоохоронних органів у середовищі з неоптимальним верховенством права. Ці ідеї були добре сприйняті та підтримані іншими учасниками панельної дискусії.
Також 24 квітня, в рамках конгресу, відбулась ще одна панельна дискусія під назвою «Будівельний сектор та відбудова України». Учасники панелі досліджували, як польський бізнес може підготуватися до можливої реконструкції України. Спікери поділилися своїм досвідом ведення бізнесу в Україні та погодилися з необхідністю об’єднання зусиль та співпраці з міжнародними фінансовими організаціями (МФО) для захисту своїх інвестицій.
Українські доповідачі запропонували інвесторам не чекати закінчення війни, оскільки є високий ризик того, що вирішальна перемога над Росією може так і не відбутися, а тривалий, що тліє, конфлікт більш імовірний. Дмитро Боярчук підкреслив різноманітні ризики, пов’язані з післявоєнним періодом, зокрема нереалістичні очікування як української влади – щодо безумовної передачі Україні конфіскованих російських активів – так і європейських лідерів, які припускають, що будуть успішно проведені реформи, зокрема, верховенство права.
Дмитро Боярчук попередив, що ці нереалістичні очікування можуть призвести до значних розчарувань у майбутньому. Він закликав західних лідерів скорегувати свої меседжі українському керівництву, чітко даючи зрозуміти, що правила співпраці зміняться після війни, і заохочуючи українське керівництво розпочати впровадження реформ зараз, а не чекати часу, коли вони зіштовхнуться із суворими умовами для фінансування.