Чи сядуть школярі за парти в новому навчальному році?
Міністр освіти С. Шкарлет планує, що новий навчальний рік для школярів розпочнеться в школах очно. Однак потрапити за шкільні парти вдасться далеко не всім.
Міністр освіти С. Шкарлет планує, що новий навчальний рік для школярів розпочнеться в школах очно. Однак потрапити за шкільні парти вдасться далеко не всім.
672 тис. учнів і 26 тис. учителів виїхали за кордон після повномасштабного вторгнення росії наприкінці лютого. Понад 86 тис. школярів мають статус внутрішньо переміщених осіб. Ці дані наприкінці травня оприлюднив міністр освіти Сергій Шкарлет.
Всього ж на початок 2021 навчального року в Україні навчалися понад 4,23 млн учнів та було 435 тис. освітян.
При цьому росте кількість зруйнованих та пошкоджених шкіл. На кінець травня майже 1,8 тис. навчальних закладів пошкоджені, а з них майже 200 повністю зруйновані (скільки коштує відновлення писали тут). Також слід врахувати, що приблизно 1000 шкіл знаходяться на непідконтрольній території.
Зараз розпочались канікули, проте батьки школярів, які залишились в Україні стурбовані, яким буде навчання їх дітей в новому навчальному році. С.Шкарлет запевнив, що навчання буде і навіть в офлайновій формі.
Проте виникає багато питань, чи зможуть школярі повернутись в свої класи.
➊ Безпека школярів та вчителів. Так, ми маємо дворічний досвід онлайн навчання, і в принципі можемо продовжити цю практику. Однак таке затяжне онлайнове навчання викликає занепокоєння з огляду на якість навчання (його результати ми зможемо відчути в більш довгій перспективі), а також створює проблеми для працюючих батьків. Фізична присутність дітей під час навчального процесу вкрай важлива не тільки з огляду на якість навчання, але потрібна для соціалізації дітей та їх нормального фізичного розвитку.
Раніше С. Шкарлет повідомив, що до очного навчання можуть повернутись тільки ті школи, які мають укриття. Наразі триває аудит навчальних закладів. Результати аудиту поки не дуже втішні. Приблизно 1100 українських шкіл із 13,7 тис. мають укриття, це 8%.
Однак є великі питання до фізичного стану цих сховищ і їх придатності до експлуатації А для міст і сіл, які знаходяться в зоні потенційного враження артилерійським вогнем навіть укриття не гарантують безпеку. Власне, про яку безпеку школярів ми можемо говорити, якщо в Україні є чимало сільських шкіл, де туалети знаходяться надворі.
Тому швидше за все для багатьох школярів навчання залишиться онлайновим.
➋ Як швидко відновляться пошкоджені школи? Наразі проводиться аудит пошкоджень і формується програма відновлення. Сума збитків обчислюється мільярдами доларів. Ряд країн оголосили намір про готовність надати допомогу для відновлення (чи то окремих областей та міст в цілому, чи то навчальних закладів як Португалія). Очевидно, що відбудова шкіл займе чимало часу, тому до 1 вересня усунути проблему не вдасться.
➌ Чи повернуться вчителі до початку навчального року? Проблема комплексна, яка заторкує не тільки освітню сферу, вона стосується загальних умов повернення українців. Про цю проблему ми неодноразово писали. Також існує ризик, що в умовах скороченого фінансування частина вчителів може виїхати за кордон в пошуках заробітків вже після 1 вересня.
➍ Що робити з школами у відносно безпечних регіонах, де зараз мешкають переселенці? В багатьох містечках і селах Заходу України (і не тільки) школи стали прихистком для вимушених переселенців. Дехто повертається, однак є ті, хто втратили домівки або їх оселі під окупацією. Не всі громади можуть оперативно вирішити питання з наданням переселенцям іншого житла. Але навіть якщо б знайшлось куди переселяти, школи потребуватимуть ремонту, адже в спортзалах, класах та інших приміщеннях щонайменше 3 місяці жили люди.
Як бачимо, поки виглядає так, що більшість школярів з початку навчального року з високою ймовірністю продовжать навчання в онлайн форматі.
Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.
Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.