CASE Україна презентував бізнесу попередні результати моніторингу покарання за товарну контрабанду

09 грудня 2024 відбулась конференція “Детінізація роздрібної торгівлі: нові виклики” у Києві, організаторами якої виступила Українська Рада Бізнесу у партнерстві з ЄБА, АСС та Економічною експертною платформою.

Представники влади та бізнесу зустрілись аби обговорити результати дослідження оцінки частки тіньової торгівлі в Україні.

З боку влади виступили: Данило Гетманцев, Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики; Євген Сокур, в.о. заступника голови Державної податкової служби; Іван Писарчук, заступник начальника управління відділу Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України;  представники БЕБ і Державної митної служби.

Під час заходу Андрій Саварець, експерт з правових питань CASE Україна представив результати попереднього звіту з оцінки криміналізації перемитництва в Україні з погляду законодавства ЄС.

Зокрема, А. Саварець зазначив, що з 1 січня 2024 року запроваджено кримінальну відповідальність за контрабанду підакцизних товарів, а з 1 липня 2024 року – за контрабанду інших видів товарів. До яких результатів прийшли дослідники CASE України за результатами моніторингу:

  • Наразі розслідується 47 випадків товарної контрабанди.
  • Не зафіксовано жодного випадку вчинення контрабанди товарів організованою групою.
  • Лише до однієї особи застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
  • 7 кримінальних проваджень передано до суду з обвинувальним висновком.
  • За даними БЕБ, 50% від вартості всіх товарів (предметів контрабанди) і 93% підакцизних товарів склали тютюнові вироби (інші 7% підакцизних – автомобілі).
  • Наразі винесено лише 2 вироки щодо контрабанди підакцизних товарів:
    – Володимир-Волинського міського суду Волинської області за фактом контрабанди автомобілів під виглядом гуманітарної допомоги;
    – Глибоцького районного суду Чернівецької області за фактом контрабанди тютюнових виробів
    за результатами судового розгляду кримінальних проваджень про контрабанду (ст.ст. 201, 201-1, 201-3, 201-4 КК України) у 2024 році (перша інстанція) жоден засуджений не отримав реальний строк позбавлення волі
    у 2011 році (який передував декриміналізації товарної контрабанди) лише 10% осіб, у відношенні яких винесено обвинувальний вирок, отримали реальний строк позбавлення волі (перша інстанція)

Таким чином, вибухового кримінально-правового переслідування контрабандистів не відбулося.

Разом з тим, продовжується тенденція щодо призначення більш м’яких кримінальних покарань ніж позбавлення волі.

Водночас закон про криміналізацію товарної контрабанди діє менш як рік, тому даних для аналізу не так багато.

Наш проєкт буде продовжувати моніторинг кримінальних проваджень і судових рішень для оцінки ефективності закону про криміналізацію товарної контрабанди.

Завантажити презентацію з виступу

Проєкт «Оцінка криміналізації перемитництва в Україні з погляду законодавства ЄС» втілюється Центром соціально-економічних досліджень CASE Україна в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується Pact в Україні. Зміст проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США