Майже 70% українців не вірить у появу спроможних інститутів верховенства права у найближчі роки – опитування CASE Україна
Лише 31.2% українців вірить у появу спроможних та функціональних інститутів верховенства права до 2030 року.
З них 8,4% вважають, що в Україні вже можна покладатися на органи правопорядку. Рівна частка опитаних (11,4%) вважає, що верховенство права в Україні з’явиться через 2-3 роки та 4-5 років відповідно.
Про це йдеться у результатах соціологічного опитування, що було проведено Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна.
Респондентам ставилося запитання «На Вашу думку, через скільки років в Україні з’являться органи правопорядку (суди, поліція, прокуратура, антикорупційні органи тощо), яким Ви будете довіряти і на які зможете покладатися?»
15,6% опитаних заявили, що через 6-10 років з’являться органи правопорядку, яким можна довіряти. 11,5% українців відповіли, що лише через 11-20 років. Відповідь «В Україні ніколи не можна буде покладатися на органи правопорядку» дало 18,1%. Ще 22,8% важко було відповісти на це запитання.
Європейська інтеграція в першу чергу передбачає наявність надійних фундаментальних інститутів, тобто функціональних органів правопорядку. Копіювання директив ЄС в умовах неробочих інститутів верховенства права не наближає Україну до ЄС. Тому успіх євроінтеграції України дорівнює успіху побудови спроможних органів правопорядку, яким громадяни будуть довіряти і на які зможуть покладатися.
Дослідження проводилось Київським міжнародним інститутом соціології з 26 травня по 1 червня 2024 року. На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів опитано 2008 респондентів у віці 18 років і старше. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року та громадяни, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року. Статистична похибка вибірки не перевищує 2.4%.