Обізнаність українців про податки й бюджет критично низька
Жоден з 2000 учасників опитування, яке у вересні 2020 року провів Київський міжнародний інститут соціології на замовлення проекту “Ціна держави”, не зміг відповісти правильно на п’ять питань на тему податків, бюджету і державних послуг. При цьому 21% опитаних не дали правильну відповідь на жодне запитання, а 42% змогли відповісти правильно лише на одне питання.
46,1% опитаних правильно відповіли на питання про те, що державні послуги не безкоштовні. Водночас, трохи більша частина опитаних вважає, що тою чи іншою мірою безкоштовні державні послуги існують. Зокрема, майже третина опитаних вважають небезкоштовними “більшість”, але не всі державні послуги.
42,9% опитаних правильно відповіли на питання про головне джерело наповнення державного бюджету — податки з громадян. 23,7% назвали головним джерелом наповнення бюджету приватні підприємства, 17% не змогли дати відповідь.
Лише 6,2% опитаних правильно визначили частку доходів, яку більшість українських працівників сплачують у вигляді податків. Третина опитаних дали відповідь “близько 20%”, майже кожен четвертий не зміг дати відповідь на питання.
Лише 10% правильно зазначили, що найбільше сплачених громадянами податків витрачається на виплату пенсій. Серед інших найбільших статей витрат найчастіше називали оборону (18,2%), виплату зовнішніх боргів (17,6%) та правоохоронні органи (17,0). Майже 30% опитаних не змогли відповісти на питання.
Понад 80% опитаних не змогли визначити суму ПДВ, яку би вони заплатили у магазині із покупки у 1000 грн. Лише 20,4% опитаних вказали правильний проміжок.
У підсумку, жоден опитаний не відповів на всі 5 питань і лише 1% учасників опитування дали 4 правильні відповіді. Найбільша частка опитаних (41,6%) дали одну правильну відповідь, а 20,8% не дали жодної правильної відповіді.
Дослідження проводилося Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення ГС “Кейс Україна” з 12 по 16 вересня 2020 року на основі випадкової вибірки номерів мобільних телефонів. В опитуванні взяла участь 2001 особа. Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. Опитування проводилося у всіх областях України, окрім непідконтрольних територій. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує 2,4%.
Дослідження проведене в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Думки та позиції викладені у дослідженні є позицією авторів та не обов’язково відображають позицію Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду «Відродження» та Ініціативи відкритого суспільства для Європи (OSIFE).